Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Prosument zbiorowy

 
Dopłata do instalacji fotowoltaicznych montowanych na domach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie wyniesie 50% wartości instalacji Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza na rynek tzw. "prosumenta lokatorskiego".
 
Obecnie wysokość dopłaty do instalacji fotowoltaicznych na domach wielorodzinnych wynosi tyle samo, co dla domów indywidualnych, czyli do 6 tys. zł. W ramach proponowanego nowego rozwiązania dofinansowanie wyniesie do 50 % wartości instalacji.
 
Minister rozwoju i technologii powiedział; "Dzisiaj, żeby postawić instalację na bloku jest możliwość dofinansowania tak jak w „Moim Prądzie+” - do 6 tys. zł. My proponujemy zupełnie inną filozofię. Te instalacje będą tutaj trochę większe (prosument zbiorowy), w związku z tym to finansowanie będzie wyższe. Proponujemy dofinansowanie do 50%, co oznacza, że przy średniej instalacji 30 kWh jesteśmy w stanie dopłacić mniej więcej 75 tys. zł do instalacji wartej 150 tys. zł"
Na nowy program dofinansowań dla Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych (prosument zbiorowy) będzie przeznaczone 500 mln zł.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych od 1 lutego 2023 roku.
 
Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, Spółdzielnia, Wspólnota Mieszkaniowa) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej. Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej. Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela. Przychody właściciela obniżą koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty. Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.
 
Firma 4Edu specjalizująca się od lat w efektywności energetycznej i odnawialnych źródłach energii służy doradztwem i wykonawstwem w tym zakresie.

 

Polecamy kompleksowe usługi od złożenia wniosku do wykonawstwo instalacji PV i oczywiście zgłoszenia do operatora (dystrybutora) energii.
 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY