JAK OBNIŻYĆ (OPTYMALIZOWAĆ) KOSZTY ENERGII W FIRMIE, DOMU.

Nadchodzi kosztowna zima  i cały 2022 rok, dla milionów Polaków zarówno w gospodarstwach domowych jak i firmach. Za gaz zapłacimy o wiele więcej, już teraz Przedsiębiorcy otrzymują
o 300-500% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.  Rachunki za energię elektryczną mogą być wyższe nawet o 60-80 procent. Wzrosną też koszty ogrzewania, a to tylko początek podwyżek.

Zachodzi pytanie jak obniżyć koszty energii? Czy jest to możliwe? – przecież nie mamy na to wpływu jako konsumenci.

MOŻEMY OBNIŻYĆ KOSZTY ENERGII POPRZEZ WŁASNE INWESTYCJE

Jeśli chodzi o centralne ogrzewanie, to zmiana dotychczasowego nośnika, surowca. Jeżeli ogrzewamy nawet najnowocześniejszymi kotłami na ekogroszek, to obecnie koszt ogrzewania lokalu o powierzchni - 200-250 m2  wynosi ok .9.000,- złotych rocznie (6 ton węgla x 1.500,- zł = 9.000,- zł.)

Jeśli ogrzewamy gazem, koszt będzie jeszcze wyższy – ok.12 – 15 tys. złotych rocznie.

Dotychczasowe koszty możemy zredukować prawie do zera, poprzez inwestycję w POMPĘ CIEPŁA (proponujemy PC „powietrze - woda”. Głębinowe pompy ciepła są obecnie o wiele droższe).

Przy 200-250 m2 powierzchni grzewczej lokalu (domu) i w miarę dobrze wykonanej termoizolacji, proponujemy zastosować pompę ciepła o mocy grzewczej 14-16kW.

Koszt takiej pompy wraz z montażem to ok. 33-36 tysięcy złotych (brutto).

Ale ktoś słusznie zauważy, że pompa ciepła zużywa duże ilości energii elektrycznej. Pompa
o mocy grzewczej 14kW „zużyje” ok. 7-8.000 kWh rocznie, czyli za „prąd” zapłacimy
ok. 7-8 tysięcy złotych rocznie. GDZIE TU OSZCZĘDNOŚCI?  Jak dotychczas ich nie ma. Ale jak zainwestujemy dodatkowo w mini-elektrownię fotowoltaiczną, nasze rachunki za prąd spadną do zera mając nawet tak energochłonne urządzenia jak pompa ciepła.

Jaka instalacja fotowoltaiczna i o jakiej mocy?

Dzięki instalacji fotowoltaicznej uniezależniamy się od podwyżek cen prądu na długie lata.

W opisywanym przypadku, proponujemy instalację fotowoltaiczną o mocy 10kW. Taka instalacja to koszt wraz z montażem ok. 40.000,- złotych (brutto).

 

Ktoś słusznie zauważy, że łącznie taki zestaw (pompa ciepła + fotowoltaika) to koszt ok. 70-75.000,- złotych, kiedy to się „zwróci”.

Patrząc na powyższe wyliczenia - po ok 7 latach, ale osoby fizyczne mogą odliczyć od PIT – 17% (czyli – 12.750,-) poniesionych kosztów i inwestycja będzie kosztować nie 75 tys. złotych,
ale 62.250,- złotych i stopa zwrotu spadnie do ok. 6 lat.

Firmy będę mogły korzystać z programów pomocowych na takie cele (niestety obecnie -na początku 2022 roku - nie ma takich programów, ale będą w nowej perspektywie tzw. ”środków europejskich”). 

Jeżeli inwestor i tak nie ma takiej ilości środków na inwestycję, to i w takim przypadku pomożemy rozwiązać ten problem, poprzez pożyczki (osoby indywidualne), czy leasing (firmy).

Współpracujemy  z profesjonalną firmą udzielającą leasingu.

Jeżeli całą inwestycję sfinansujemy poprzez leasing (np. 5 letni), to mamy raty miesięczne, które jesteśmy wstanie pokryć, ponieważ i tak (w przybliżeniu) takie koszty ponosimy na rzecz dostawców energii (elektrycznej, gazowej, zakup węgla).

Przy inwestycji o wartości  70 – 75 tys. złotych (proponujemy - 5 letni leasing, pożyczka), to koszt ok. 1.200,- 1.300,-złotych miesięcznie.

Jeżeli zainteresowaliśmy Państwa naszymi przemyśleniami, to prosimy o kontakt. Przyjedziemy, policzymy, pomożemy zdobyć finansowanie inwestycji;

KONTAKT: